Ring ULTRAINFLATE 20 Digital Tyre Inflator 12V (770AV)
Ring ULTRAinflate 20 is a 12V digital tyre inflator designed for fast, precise and easy inflation. Features a high-precision digital gauge and real-time progress meter, to allow accurate monitoring in PSI, BAR, or kPa. The intelligent auto-stop function halts inflation at the desired pressure, while memory recall stores previous settings for convenience. A retractable 3m power cord, 60cm air hose and onboard storage for 3 nozzle types allow versatile use in various applications, such as cars, bikes, and sports equipment. The built-in valve cap holder prevents loss during inflation. Capable of inflating a 13” tyre in approximately 3.5 minutes.
- Inflates a 13" Tyre to 35psi in Approx. 3.5 Min
- Pressure in psi, bar & kPa
- 3 Nozzle Types
- 12V Power Supply
- 3m Cable with Approx. 60cm Air Line Length
- Combines Speed, Accuracy & Ease of Use
- Digital Gauge With Auto-Stop & Memory Recall
View all: Ring Tyre Inflators
Ring ULTRAinflate 20 is a 12V digital tyre inflator designed for fast, precise and easy inflation. Features a high-precision digital gauge and real-time progress meter, to allow accurate monitoring in PSI, BAR, or kPa. The intelligent auto-stop function halts inflation at the desired pressure, while memory recall stores previous settings for convenience. A retractable 3m power cord, 60cm air hose and onboard storage for 3 nozzle types allow versatile use in various applications, such as cars, bikes, and sports equipment. The built-in valve cap holder prevents loss during inflation. Capable of inflating a 13” tyre in approximately 3.5 minutes.
- Inflates a 13" Tyre to 35psi in Approx. 3.5 Min
- Pressure in psi, bar & kPa
- 3 Nozzle Types
- 12V Power Supply
- 3m Cable with Approx. 60cm Air Line Length
- Combines Speed, Accuracy & Ease of Use
- Digital Gauge With Auto-Stop & Memory Recall
View all: Ring Tyre Inflators
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Batteries Not Required |
| Brand | Ring |
| Digital/Analogue Display | Digital |
| Display Type | Backlit Digital Display |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | ULTRAINFLATE 20 |
| Nozzle Type | 3 Nozzle Types |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | 12V Power Supply |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Pressure Measuring Units | Pressure in psi, bar & kPa |
| Product Type | Digital Tyre Inflator |
| Tyre Inflation Rate | Inflates a 13" Tyre to 35psi in Approx. 3.5 Min |