Reolink P437 PoE or Mains-Powered White Wired 4K Indoor & Outdoor Dome Camera (592AK)
The Reolink P437 builds with a sturdy metal housing, it has an IP67 weatherproof rating and IK10 vandal resistance, standing up to harsh outdoor conditions and vandal acts. It boasts 4K Ultra HD clarity, 5 x optical zoom and a 123° diagonal wide viewing angle, covering more surveillance areas and capturing rich details. Equipped with smart detection technology, it accurately identifies people, vehicles and animals by their shapes, filtering out irrelevant objects to significantly reduce false alarms and focus on genuine threats. When suspicious activity is detected, the camera triggers spotlights and customizable sirens to deter intruders, and sends real-time push/email alerts. Adopting PoE technology, it connects to an IEEE802.3af PoE NVR/switch/injector for one-cable transmission of power, data and 4K UHD videos; pairing with a Reolink NVR enables 24/7 continuous recording (PoE NVR/switch/injector and DC power adapter not included).
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 4K
- 30m Night Vision Range
- H:105--36°,V:55°-17°;D:123°-399° Varifocal Lens
- 2-Way Audio
- CMOS Sensor
- IK10 Vandal-Proof
- 5 x Optical Zoom
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Hub Not Required
View all: Reolink CCTV
The Reolink P437 builds with a sturdy metal housing, it has an IP67 weatherproof rating and IK10 vandal resistance, standing up to harsh outdoor conditions and vandal acts. It boasts 4K Ultra HD clarity, 5 x optical zoom and a 123° diagonal wide viewing angle, covering more surveillance areas and capturing rich details. Equipped with smart detection technology, it accurately identifies people, vehicles and animals by their shapes, filtering out irrelevant objects to significantly reduce false alarms and focus on genuine threats. When suspicious activity is detected, the camera triggers spotlights and customizable sirens to deter intruders, and sends real-time push/email alerts. Adopting PoE technology, it connects to an IEEE802.3af PoE NVR/switch/injector for one-cable transmission of power, data and 4K UHD videos; pairing with a Reolink NVR enables 24/7 continuous recording (PoE NVR/switch/injector and DC power adapter not included).
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 4K
- 30m Night Vision Range
- H:105--36°,V:55°-17°;D:123°-399° Varifocal Lens
- 2-Way Audio
- CMOS Sensor
- IK10 Vandal-Proof
- 5 x Optical Zoom
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Hub Not Required
View all: Reolink CCTV
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Warning | KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN: Swallowing can lead to chemical burns, perforation of soft tissue, and death. Severe burns can occur within 2 hours of ingestion. Seek medical attention immediately. |
| Brand | Reolink |
| CCTV Connection Type | RJ45 |
| Cable Length | 1 m |
| Camera Colour | White |
| Camera Lens Type | Varifocal Lens |
| Camera Resolution | 4K |
| Camera Shape | Dome |
| Camera Use | Stand-Alone or Add to NVR |
| Compatibility | ONVIF |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Frame Rate | 25 fps |
| Frequency Band (Smart) | Up to 100 MHz |
| IP Rating | IP67 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Infrared Night Vision Range | 30 m |
| Initial Connection Network | Wired via Ethernet |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Mobile Alerts | Push & Email Notifications on Alarm Activation |
| Model Name/No | P437 |
| Network Standards (Full) | Wired via Ethernet |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | PoE or Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Depth | 133 mm |
| Product Height | 98 mm |
| Product Type | Camera |
| Product Width | 133 mm |
| Recording Modes | Continuous, Motion Detection, Schedule & Alarm |
| Security Camera Product Type | Cameras |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Viewing Angle | H:105--36°,V:55°-17°;D:123°-399 ° |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wired |
| With Light | Spotlight |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |