Red Gorilla Spade Head Shovel (653CR)
Lightweight, non-sparking shovel with durable polypropylene construction. Single-piece, unibody design with ergonomic D-handle for grip. UV, frost, and weather-resistant.
- Non-Coated Polyurethane Blade
- Polypropylene D-Handle
- Sparkproof
- Lightweight
- D-Handle for Easy Grip
- One-Piece Design
- UV & Frost-Resistant
View all: Red Gorilla Shovels & Spades
Lightweight, non-sparking shovel with durable polypropylene construction. Single-piece, unibody design with ergonomic D-handle for grip. UV, frost, and weather-resistant.
- Non-Coated Polyurethane Blade
- Polypropylene D-Handle
- Sparkproof
- Lightweight
- D-Handle for Easy Grip
- One-Piece Design
- UV & Frost-Resistant
View all: Red Gorilla Shovels & Spades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Non-Coated |
| Blade Height | 395 mm |
| Blade Material | Polyurethane |
| Blade Width | 315 mm |
| Blade Width (Imperial) | 315 " |
| Brand | Red Gorilla |
| Handle Length | 615 mm |
| Handle Length (Imperial) | 24 " |
| Handle Material | Polypropylene |
| Handle Type | D-Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 1010 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Shovel |
| Resistant Type | Sparkproof |
| Total Product Weight | 1.2 kg |