Raytech Pascal 6 2-Entry 3-Pole IPX8 Mini Gel Connector Covers Clear 2 Pack (4958K)
Cover pre-filled with gel, designed to snap around connectors and fit within enclosures to ensure safe electrical connections. Accepts up to 4mm² (cross sectional area) cable cores. Can be used with connector to secure 5 conductor entries. Alternatively covers can be used with terminal strip to allow 3 in 3 out of 2.5mm² cable to be sealed. Connector and terminal strip available separately.
- Suitable for Up to 4mm² Cables
- IPX8 Waterproof to 10m
- Pre-Filled Gel
- Contains 41A Terminal
- Reusable
- Plastic Construction
- Can be Submerged or Buried
- Non-Toxic
- Protects from Rust & Insects
View all: Raytech Cable Connectors
Cover pre-filled with gel, designed to snap around connectors and fit within enclosures to ensure safe electrical connections. Accepts up to 4mm² (cross sectional area) cable cores. Can be used with connector to secure 5 conductor entries. Alternatively covers can be used with terminal strip to allow 3 in 3 out of 2.5mm² cable to be sealed. Connector and terminal strip available separately.
- Suitable for Up to 4mm² Cables
- IPX8 Waterproof to 10m
- Pre-Filled Gel
- Contains 41A Terminal
- Reusable
- Plastic Construction
- Can be Submerged or Buried
- Non-Toxic
- Protects from Rust & Insects
View all: Raytech Cable Connectors
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Raytech |
| Colour | Clear |
| Construction Material (Electrical) | Plastic |
| Current Rating | 41 A |
| IP Rating | IPX8 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Temperature | 90 °C |
| Model Name | Pascal 6 |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Pre-Filled Gel | Pre-Filled Gel |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Height | 26 mm |
| Product Type | Mini Gel Connector Covers |
| Product Width | 38 mm |
| Suitable Cable Size | Up to 4 mm² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Philex Electronic Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingfisher Business Park, London Road, Bedford, MK42 0NX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Philex Electronic Ireland Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Robwyn House, Corrintra, Castleblayney, Co. Monaghan, A75 XY76, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |