Raytech Kelvin 2-Entry 3-Pole IPX8 Gel-Filled Cover Clear (840HF)
Pre-filled gel enclosure to snap over connectors in order to provide protection from water, dust or insects. Fits in the most common sizes of encolosures. Fully submersible and suitable for permanent submersion.
- Suitable for Up to 6mm² Cables
- IPX8 Waterproof to 10m
- Pre-Filled Gel
- Contains 32A Terminal
- Reusable
- Plastic Construction
- Suitable for Permanent Submersion
View all: Raytech Cable Connectors
Pre-filled gel enclosure to snap over connectors in order to provide protection from water, dust or insects. Fits in the most common sizes of encolosures. Fully submersible and suitable for permanent submersion.
- Suitable for Up to 6mm² Cables
- IPX8 Waterproof to 10m
- Pre-Filled Gel
- Contains 32A Terminal
- Reusable
- Plastic Construction
- Suitable for Permanent Submersion
View all: Raytech Cable Connectors
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Raytech |
| Colour | Clear |
| Construction Material (Electrical) | Plastic |
| Current Rating | 32 A |
| IP Rating | IPX8 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Temperature | 90 °C |
| Model Name | Kelvin |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pre-Filled Gel | Pre-Filled Gel |
| Product Depth | 52 mm |
| Product Height | 29 mm |
| Product Type | Gel-Filled Cover |
| Product Width | 53 mm |
| Suitable Cable Size | Up to 6 mm² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Philex Electronic Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingfisher Business Park, London Road, Bedford, MK42 0NX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Philex Electronic Ireland Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Robwyn House, Corrintra, Castleblayney, Co. Monaghan, A75 XY76, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |