Rawlplug R-PTX TX Countersunk Self Drilling Woodscrews 4.5mm x 35mm 500 Pack (851PU)
Rawlplug R-PTX TX woodscrews are high-quality, self-drilling fasteners engineered for reliable timber construction. These hardened carbon steel screws feature a countersunk head, providing a neat, flush finish for professional results. Ideal for joinery, carpentry, and general construction tasks, the rolled tip eliminates the need for pre-drilling, saving valuable time on site. An optimised partial thread and milling feature prevent "jacking" when securing timber to timber, ensuring a strong, stable connection. The anti-friction coating and zinc-plated, blue-passivated finish offer moisture resistance and smooth driving into wood, chipboard, and plywood.
- Countersunk Head to Provide a Flush Finish
- Carbon Steel Construction
- Zinc-Plated & Blue-Passivated
- Anti-Friction Coating
- Optimised Thread to Reduce Torque & Prevent Jacking of Timber
- Partially Threaded
- Can Be Used In Timber, Wood, Chipboard & Plywood
View all: Rawlplug Woodscrews
Rawlplug R-PTX TX woodscrews are high-quality, self-drilling fasteners engineered for reliable timber construction. These hardened carbon steel screws feature a countersunk head, providing a neat, flush finish for professional results. Ideal for joinery, carpentry, and general construction tasks, the rolled tip eliminates the need for pre-drilling, saving valuable time on site. An optimised partial thread and milling feature prevent "jacking" when securing timber to timber, ensuring a strong, stable connection. The anti-friction coating and zinc-plated, blue-passivated finish offer moisture resistance and smooth driving into wood, chipboard, and plywood.
- Countersunk Head to Provide a Flush Finish
- Carbon Steel Construction
- Zinc-Plated & Blue-Passivated
- Anti-Friction Coating
- Optimised Thread to Reduce Torque & Prevent Jacking of Timber
- Partially Threaded
- Can Be Used In Timber, Wood, Chipboard & Plywood
View all: Rawlplug Woodscrews
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rawlplug |
| Collated/Uncollated | Uncollated |
| Construction Material (Screws) | Carbon Steel |
| Head Type | Countersunk |
| Head Type Description | Countersunk Head to Provide a Flush Finish |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | R-PTX |
| Pack Size | 500 |
| Pieces in Pack/Case | 500 |
| Product Type | Woodscrews |
| Resistant Type | Moisture-Resistant |
| Screw Coating | Anti-Friction Coating |
| Screw Diameter | 4.5mm |
| Screw Diameter (mm) | 4.5 mm |
| Screw Finish | Zinc-Plated & Blue-Passivated |
| Screw Length | 35mm |
| Screw Length (mm) | 35 mm |
| Screw Pilot Hole Requirements | No Pre-Drilling Required |
| Screwdriver Type | TX |
| Thread Length | Partially Threaded |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rawlplug Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Skibo Drive, Thornliebank Industrial Estate, Glasgow, G46 8JR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@rawlplug.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Rawlplug Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Kwidzynska 6, 51-416 Wroclaw, Poland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@rawlplug.co.uk |