PCL SG02L Gravity Air Paint Spray Gun (453HY)
Lightweight gravity spray gun with ergonomic design for comfort. Suitable for light viscosity painting applications. Supplied with cleaning brush and hose tailpiece adaptor.
- Capacity: 0.6Ltr
- Nozzle Size: 1.5mm
- 2 Year Guarantee
- Ergonomic Design
View all: PCL Air Tools
Lightweight gravity spray gun with ergonomic design for comfort. Suitable for light viscosity painting applications. Supplied with cleaning brush and hose tailpiece adaptor.
- Capacity: 0.6Ltr
- Nozzle Size: 1.5mm
- 2 Year Guarantee
- Ergonomic Design
View all: PCL Air Tools
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Air Tool Product Type | Spray Gun |
| Brand | PCL |
| Connection Type | Male BSP Taper Threaded Connection |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | SG02L |
| Nozzle Size | 1.5 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Gravity Air Paint Spray Gun |
| Tank Capacity | 0.6 Ltr |
| Total Product Weight | 0.44 kg |
| Working Pressure (bar) | 3 bar |