PCL SG01P HVLP Suction Air Paint Spray Gun (301HY)
Premium, stylish HVLP suction spray gun with a precision engineered brass air cap, stainless steel fluid nozzle and needle. Suitable for water-based paints. Cleaning Brush and 1/4"hose tailpiece adaptor included.
- Capacity: 1.0Ltr
- Nozzle Size: 1.7mm
- 2 Year Guarantee
- Stylish Design
View all: PCL Air Tools
Premium, stylish HVLP suction spray gun with a precision engineered brass air cap, stainless steel fluid nozzle and needle. Suitable for water-based paints. Cleaning Brush and 1/4"hose tailpiece adaptor included.
- Capacity: 1.0Ltr
- Nozzle Size: 1.7mm
- 2 Year Guarantee
- Stylish Design
View all: PCL Air Tools
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Air Tool Product Type | Spray Gun |
| Brand | PCL |
| Connection Type | Male BSP Taper Threaded Connection |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | SG01P |
| Nozzle Size | 1.7 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | HVLP Suction Air Paint Spray Gun |
| Tank Capacity | 1.0 Ltr |
| Total Product Weight | 0.68 kg |
| Working Pressure (bar) | 3 bar |