Nymas Wall Mounted Shower Seat White (922JM)
Contemporary, slimline wall-mounted shower seat. Featuring a drainage hole in seat and brushed aluminium wall-mounting system. Operates with a lift and lock hinge mechanism.
- Max. Load: 100kg
- Concealed Fixings
View all: Nymas Shower Seats
Contemporary, slimline wall-mounted shower seat. Featuring a drainage hole in seat and brushed aluminium wall-mounting system. Operates with a lift and lock hinge mechanism.
- Max. Load: 100kg
- Concealed Fixings
View all: Nymas Shower Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Nymas |
| Colour | White |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 100 kg |
| Model No | 331002/WH |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 387 mm |
| Product Height | 105 mm |
| Product Type | Shower Seat |
| Product Width | 371 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Fitzroy of London |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Royce House, Royce Avenue, Cowpen Bewley Industrial Estate, Billingham, Stockton On Tees, TS23 4BX |