Nymas Wall Mounted Premium Padded Shower Seat with Back Rest Black (994GX)
Premium, height-adjustable wall-mounted shower seat with legs, back rest, padded fold down arm rests and non-corrosive aluminium frame. Adjustable leg supports come with both E-clip and fine adjustments. Includes a durable, clip-on moulded plastic seat. Comes with drainage holes for easy drain.
- Max. Load: 250kg
- Visible Fixings
View all: Nymas Shower Seats
Premium, height-adjustable wall-mounted shower seat with legs, back rest, padded fold down arm rests and non-corrosive aluminium frame. Adjustable leg supports come with both E-clip and fine adjustments. Includes a durable, clip-on moulded plastic seat. Comes with drainage holes for easy drain.
- Max. Load: 250kg
- Visible Fixings
View all: Nymas Shower Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Nymas |
| Colour | Black |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 250 kg |
| Model No | 335004/BL |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 488 mm |
| Product Height | 472-647 mm |
| Product Type | Premium Padded Shower Seat with Back Rest |
| Product Width | 467 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Fitzroy of London |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Royce House, Royce Avenue, Cowpen Bewley Industrial Estate, Billingham, Stockton On Tees, TS23 4BX |