Nymas NymaPRO Straight Household Plastic Fluted Grab Rail White 450mm (496JM)
ABS plastic straight, fluted grab rail for extra grip in wet environments and with a captive clip on flange cover to conceal fixings. Also UV stabilised to prevent discolouration. Suitable for both interior and exterior use.
- 53mm Projection from Wall
- Max. 130kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Concealed Fixings
View all: Nymas Grab Rails
ABS plastic straight, fluted grab rail for extra grip in wet environments and with a captive clip on flange cover to conceal fixings. Also UV stabilised to prevent discolouration. Suitable for both interior and exterior use.
- 53mm Projection from Wall
- Max. 130kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Concealed Fixings
View all: Nymas Grab Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Angled/Straight | Straight |
| Assisted Living Use | Household |
| Bar Diameter | 35 mm |
| Brand | Nymas |
| Colour | White |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Handle Centres Length 1 | 450 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Load Fitted to a Solid Wall | 130 kg |
| Model Name | NymaPRO |
| Model No | PFGB-18/WH |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Plastic Fluted Grab Rail |
| Projection From Wall | 53 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Fitzroy of London |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Royce House, Royce Avenue, Cowpen Bewley Industrial Estate, Billingham, Stockton On Tees, TS23 4BX |