Nymas NymaPRO Doc M Trombone Lift & Lock Hinged Grab Rail with Leg White 800mm x 900mm x 35mm (354JM)
DOC M compliant steel grab rail with an adjustable, folding support leg and an efficient lift and lock mechanism that enables user to easily raise and lower the rail when required. Rail will stay in the upright position until deployed. Includes an integral toilet roll holder. Corrosion-resistant.
- Max. 200kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Corrosion-Resistant
- Lift & Lock Folding Mechanism
- Powder-Coated
- Steel Construction
View all: Nymas Grab Rails
DOC M compliant steel grab rail with an adjustable, folding support leg and an efficient lift and lock mechanism that enables user to easily raise and lower the rail when required. Rail will stay in the upright position until deployed. Includes an integral toilet roll holder. Corrosion-resistant.
- Max. 200kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Corrosion-Resistant
- Lift & Lock Folding Mechanism
- Powder-Coated
- Steel Construction
View all: Nymas Grab Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Assisted Living Use | Doc M |
| Bar Diameter | 35 mm |
| Bracket Height | 200 mm |
| Bracket Width | 100 mm |
| Brand | Nymas |
| Coating & Finishing Type | Powder-Coated |
| Colour | White |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Bathrooms) | Steel |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Load Fitted to a Solid Wall | 200 kg |
| Model Name/No | NymaPRO |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 900 mm |
| Product Length | 800 mm |
| Product Type | Trombone Lift & Lock Hinged Grab Rail with Leg |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| z1 - UK Manufacturer Name | Fitzroy of London |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Royce House, Royce Avenue, Cowpen Bewley Industrial Estate, Billingham, Stockton On Tees, TS23 4BX |