Nymas NymaCARE Straight Household Grab Rail Polished Stainless Steel 300mm (3359X)
Contemporary stainless steel grab rail with cover plates to conceal fixings (not included).
- 63mm Projection from Wall
- Max. 200kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Concealed Fixings
- Non-Corrosive Stainless Seel Construction
- Slimline
View all: Nymas Grab Rails
Contemporary stainless steel grab rail with cover plates to conceal fixings (not included).
- 63mm Projection from Wall
- Max. 200kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Concealed Fixings
- Non-Corrosive Stainless Seel Construction
- Slimline
View all: Nymas Grab Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Angled/Straight | Straight |
| Assisted Living Use | Household |
| Bar Diameter | 32 mm |
| Brand | Nymas |
| Colour | Polished Stainless Steel |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Handle Centres Length 1 | 300 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Load Fitted to a Solid Wall | 200 kg |
| Model Name | NymaCARE |
| Model No | GR-12/32C/SP |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Grab Rail |
| Projection From Wall | 63 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Fitzroy of London |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Royce House, Royce Avenue, Cowpen Bewley Industrial Estate, Billingham, Stockton On Tees, TS23 4BX |