NWS VDE Side Cutters 6 1/4" (160mm) (702HT)
Oil-hardened, forged tool steel construction. Used for stripping and cutting copper and aluminium cable. Ergonomic soft-grip multi-component safety sleeves.
- Cuts Up To Multi-Material
- Hardened Steel Jaws
- Plastic Ergonomic Handle
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
View all: NWS Pliers & Cutters
Oil-hardened, forged tool steel construction. Used for stripping and cutting copper and aluminium cable. Ergonomic soft-grip multi-component safety sleeves.
- Cuts Up To Multi-Material
- Hardened Steel Jaws
- Plastic Ergonomic Handle
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
View all: NWS Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 22 mm |
| Brand | NWS |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 1000V, Rated to 1000V AC |
| Length (Imperial) | 6 1/4 " |
| Length (Metric) | 160 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | N043-49-VDE-160-SB |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Cable Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Side Cutters |
| Standard | EN 60900. |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Aluminium & Copper Cable |
| z1 - UK Manufacturer Name | Tools of the Trade Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Hazledine House, Saxon Business Park, Hanbury Road, Bromsgrove, Worcestershire, B60 4AD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@tools-trade.net |
| z4 - EU Manufacturer Name | Tools of the Trade Ltd |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@ragnitrowels.com |