NWS VDE Heavy Duty Side Cutters 8" (200mm) (675YN)
VDE side cutters for cutting hard, medium and soft wires. Constructed from oil-hardened special tool steel, with induction-hardened blade cutting edges to ensure they are able to cope with the needs of professionals in industry and the trades. Ergonomic, 3-component soft-grip handle with safety zone allows extended periods of strain-free working, and the 3-in-1 system lock attachment clips enable use with NWS tool lanyards (when working at heights), spring clips (for assisted cutting), and mains tester attachment (all sold separately).
- Cuts Up To 0 - 4mm Wire
- Flush Cut
- Induction-Hardened Tool Steel Jaws
- Bi-Material Safety Soft-Grip
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
- Suitable for Cutting Hard, Medium & Soft Wire
- Slimline Handle
View all: NWS Pliers & Cutters
VDE side cutters for cutting hard, medium and soft wires. Constructed from oil-hardened special tool steel, with induction-hardened blade cutting edges to ensure they are able to cope with the needs of professionals in industry and the trades. Ergonomic, 3-component soft-grip handle with safety zone allows extended periods of strain-free working, and the 3-in-1 system lock attachment clips enable use with NWS tool lanyards (when working at heights), spring clips (for assisted cutting), and mains tester attachment (all sold separately).
- Cuts Up To 0 - 4mm Wire
- Flush Cut
- Induction-Hardened Tool Steel Jaws
- Bi-Material Safety Soft-Grip
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
- Suitable for Cutting Hard, Medium & Soft Wire
- Slimline Handle
View all: NWS Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 25 mm |
| Brand | NWS |
| Cutting Capacity | 0 - 4 mm |
| Cutting Head Type | Flush Cut |
| Degree of Hardness | 61 - 63 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 2.5 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 2.8 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 4 mm |
| Model No | N137-49-VDE-200-SB |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Side/Diagonal Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Heavy Duty Side Cutters |
| Suitable Cutting Material | Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Hard & Soft Wire |