NWS VDE Combi Pliers 8" (205mm) (348YN)
VDE combi-pliers ideal for holding, gripping, bending, and for cutting both soft and hard wires. Featuring integrated ring-spanner and asymmetric inside jaws with gripping zones, suitable for round or flat materials. Blade cutting edges and gripping zones are induction-hardened for strength and durability, and include a precision cutting edge for fine wires. Ergonomic soft-grip handle with safety zone and integrated clip for use with NWS system-clip accessories such as system-clip lanyards for working at height (sold separately). Matt-chrome finish.
- Cuts Up To 5.9mm Wire
- Flush Cut
- Induction-Hardened Tool Steel Jaws
- Bi-Material Safety Soft-Grip
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: NWS Pliers & Cutters
VDE combi-pliers ideal for holding, gripping, bending, and for cutting both soft and hard wires. Featuring integrated ring-spanner and asymmetric inside jaws with gripping zones, suitable for round or flat materials. Blade cutting edges and gripping zones are induction-hardened for strength and durability, and include a precision cutting edge for fine wires. Ergonomic soft-grip handle with safety zone and integrated clip for use with NWS system-clip accessories such as system-clip lanyards for working at height (sold separately). Matt-chrome finish.
- Cuts Up To 5.9mm Wire
- Flush Cut
- Induction-Hardened Tool Steel Jaws
- Bi-Material Safety Soft-Grip
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: NWS Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 20 mm |
| Brand | NWS |
| Cutting Capacity | 5.9 mm |
| Cutting Head Type | Flush Cut |
| Degree of Hardness | 57 - 59 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 205 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 2.5 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 3.8 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 5.9 mm |
| Model No | N109-49-VDE-205-SB |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Combination Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Combi Pliers |
| Suitable Cutting Material | Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Hard, Medium & Soft Wire |