NWS 3K Powerbolt End Cutters 8" (200mm) (418YN)
End-cutting pliers / nippers ideal for use by professionals in industry and the trades. Constructed from drop-forged, oil-hardened special tool steel, with induction-hardened, asymmetrical cutting edges. Precision cutting edge for bolts, nails, rivets, hard and soft wires and also for long workpieces. Also suitable for use as steel fixer's pincers and for tying wire mesh. Handles feature ergonomically shaped, triple-zone, SoftGripp 3K sleeves for comfort and a firm grip, and SystemSocket for the attachment of optionally available accessories.
- Cuts Up To 3.5-4.5mm Wire
- Flush Cut
- Induction-Hardened Tool Steel Jaws
- Bi-Material Ergonomic Soft-Grip Handle
- Titanium Finish
View all: NWS Pliers & Cutters
End-cutting pliers / nippers ideal for use by professionals in industry and the trades. Constructed from drop-forged, oil-hardened special tool steel, with induction-hardened, asymmetrical cutting edges. Precision cutting edge for bolts, nails, rivets, hard and soft wires and also for long workpieces. Also suitable for use as steel fixer's pincers and for tying wire mesh. Handles feature ergonomically shaped, triple-zone, SoftGripp 3K sleeves for comfort and a firm grip, and SystemSocket for the attachment of optionally available accessories.
- Cuts Up To 3.5-4.5mm Wire
- Flush Cut
- Induction-Hardened Tool Steel Jaws
- Bi-Material Ergonomic Soft-Grip Handle
- Titanium Finish
View all: NWS Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 30 mm |
| Brand | NWS |
| Cutting Capacity | 3.5-4.5 mm |
| Cutting Head Type | Flush Cut |
| Degree of Hardness | 61-63 HRC |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 3.5 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 4 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 4.5 mm |
| Model Name | 3K Powerbolt |
| Model No | N1311-69-200-SB |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | End Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | End Cutters |
| Suitable Cutting Material | Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Hard, Medium & Soft Wire |