Norton Expert Multi-Material Mortar Rake Bit 8mm x 35mm (787EC)
Norton Expert Multi-Material High Performance Mortar Rake Bit for removing mortar between brick and stonework.
- For Angle Grinders
- Suitable for Brick, Mortar & Natural Stone
- Coarse Diamond Grit
- M14 Thread
- Dry Use Only
View all: Norton Expert Mortar Rakes
Norton Expert Multi-Material High Performance Mortar Rake Bit for removing mortar between brick and stonework.
- For Angle Grinders
- Suitable for Brick, Mortar & Natural Stone
- Coarse Diamond Grit
- M14 Thread
- Dry Use Only
View all: Norton Expert Mortar Rakes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Norton Expert |
| Compatible Tool Type | Angle Grinders |
| Grit | 46 Grit |
| Grit Material | Diamond |
| Grit Type | Coarse |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. RPM | 5000 rpm |
| Overall Length | 60 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Mortar Rake Bit |
| Suitable Grinding Application | Multi-Material |
| Suitable Grinding Material | Brick, Mortar & Natural Stone |
| Wet or Dry Use | Dry Use Only |
| Working Diameter | 8 mm |
| Working Length | 35 mm |