Norton Expert 70184631894 Multi-Material Diamond Blade 230mm x 22.23mm (968EC)
Norton Expert Multi-Material Diamond Blade offers a powerful cut through concrete, roof tiles, bricks, block paving and kerb stone. Good quality versus performance ratio. Ideal for hard materials like roof tiles which require a clean cut. Suitable for angle grinders. Part of the Norton Expert Diamond Blade range.
- For Angle Grinders
- For Brick, Concrete, Reinforced Concrete & Roofing Tiles
- Laser Welded
- For Wet & Dry Use
View all: Norton Expert Diamond Blades
Norton Expert Multi-Material Diamond Blade offers a powerful cut through concrete, roof tiles, bricks, block paving and kerb stone. Good quality versus performance ratio. Ideal for hard materials like roof tiles which require a clean cut. Suitable for angle grinders. Part of the Norton Expert Diamond Blade range.
- For Angle Grinders
- For Brick, Concrete, Reinforced Concrete & Roofing Tiles
- Laser Welded
- For Wet & Dry Use
View all: Norton Expert Diamond Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 230 mm |
| Blade Thickness | 8 mm |
| Brand | Norton Expert |
| Circular Blade Type | Diamond Continuous Rim Blade |
| Compatible Tool Type | Angle Grinders |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. RPM | 12500 rpm |
| Model Name | 70184631894 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Diamond Blade |
| Suitable Cutting Application | Masonry |
| Suitable Sawing Material | Brick, Concrete, Reinforced Concrete & Roofing Tiles |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |