Norton Expert 70184631890 Multi-Material Diamond Blade 230mm x 22.23mm (676EC)
Norton Expert Multi-Material Universal Diamond Blade offers a powerful cut through concrete, roof tiles, bricks, block paving and kerb stone. Continuous rimmed blade is suitable for wet and dry cutting of various building materials. Turbo segments push material away from the grinding area for a fast cut. Suitable for angle grinders. Part of the Norton Expert Diamond Blade range.
- For Angle Grinders
- For Brick, Concrete, Reinforced Concrete & Roofing Tiles
- Laser Welded
- For Wet & Dry Use
View all: Norton Expert Diamond Blades
Norton Expert Multi-Material Universal Diamond Blade offers a powerful cut through concrete, roof tiles, bricks, block paving and kerb stone. Continuous rimmed blade is suitable for wet and dry cutting of various building materials. Turbo segments push material away from the grinding area for a fast cut. Suitable for angle grinders. Part of the Norton Expert Diamond Blade range.
- For Angle Grinders
- For Brick, Concrete, Reinforced Concrete & Roofing Tiles
- Laser Welded
- For Wet & Dry Use
View all: Norton Expert Diamond Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 230 mm |
| Blade Thickness | 8 mm |
| Brand | Norton Expert |
| Circular Blade Type | Diamond Segmented Blade |
| Compatible Tool Type | Angle Grinders |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. RPM | 12500 rpm |
| Model Name | 70184631890 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Diamond Blade |
| Suitable Cutting Application | Masonry |
| Suitable Sawing Material | Brick, Concrete, Reinforced Concrete & Roofing Tiles |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |