Norton Expert 70184631882 Multi-Material Diamond Blade 115mm x 22.23 mm (893EC)
Norton Expert Pro Ceramic Extreme diamond disc for fast cutting of hard tiles including granite, ceramic and porcelain. This 10mm high continuous rim blade is the perfect choice for a high quality cut. Premium diamond grade and free cutting metal bond make this blade perfect for cutting even hard tiles. Can be used to cut interior and exterior tiles. Suitable for angle grinders. Part of the Norton Expert Diamond Blade range.
- For Angle Grinders
- For Ceramic, Granite & Natural Stone
- Laser Welded
- For Wet Use Only
View all: Norton Expert Diamond Blades
Norton Expert Pro Ceramic Extreme diamond disc for fast cutting of hard tiles including granite, ceramic and porcelain. This 10mm high continuous rim blade is the perfect choice for a high quality cut. Premium diamond grade and free cutting metal bond make this blade perfect for cutting even hard tiles. Can be used to cut interior and exterior tiles. Suitable for angle grinders. Part of the Norton Expert Diamond Blade range.
- For Angle Grinders
- For Ceramic, Granite & Natural Stone
- Laser Welded
- For Wet Use Only
View all: Norton Expert Diamond Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 115 mm |
| Blade Thickness | 6 mm |
| Brand | Norton Expert |
| Circular Blade Type | Diamond Continuous Rim Blade |
| Compatible Tool Type | Angle Grinders |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. RPM | 12500 rpm |
| Model Name | 70184631882 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Diamond Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Ceramic, Granite & Natural Stone |
| Wet or Dry Use | Wet Use Only |