Norton Expert 70184608581 Multi-Material Diamond Blade 300mm x 20mm (715EC)
Norton Expert Multi-Material Diamond Blade. Features segmented turbo blade for building materials such as bricks, pavers and reinforced concrete. Turbo shape provides good aggressiveness and blade cooling while 10mm high segments offer longevity. Suitable for wet and dry cutting. Part of the Norton Expert Diamond Blade range whcih includes blades for angle grinders, handheld petrol saws and masonry saws.
- For Chop, Mitre & Table Saws
- For Brick, Concrete, Reinforced Concrete & Roofing Tiles
- Laser Welded
- For Wet & Dry Use
View all: Norton Expert Diamond Blades
Norton Expert Multi-Material Diamond Blade. Features segmented turbo blade for building materials such as bricks, pavers and reinforced concrete. Turbo shape provides good aggressiveness and blade cooling while 10mm high segments offer longevity. Suitable for wet and dry cutting. Part of the Norton Expert Diamond Blade range whcih includes blades for angle grinders, handheld petrol saws and masonry saws.
- For Chop, Mitre & Table Saws
- For Brick, Concrete, Reinforced Concrete & Roofing Tiles
- Laser Welded
- For Wet & Dry Use
View all: Norton Expert Diamond Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 300 mm |
| Blade Thickness | 8 mm |
| Brand | Norton Expert |
| Circular Blade Type | Diamond Segmented Blade |
| Compatible Tool Type | Chop, Mitre & Table Saws |
| Disc Bore Size | 20 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. RPM | 12500 rpm |
| Model Name | 70184608581 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Diamond Blade |
| Suitable Cutting Application | Masonry |
| Suitable Sawing Material | Brick, Concrete, Reinforced Concrete & Roofing Tiles |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |