Nebo Newton 500 LED Torch Black 500lm (235KW)
The Nebo Newton 500 is a robust and portable LED torch, offering reliable illumination for diverse tasks. Its powerful 500 lumen output and 4x zoom function provide versatile lighting, with modes including high, medium, low, and a 500 lumen strobe. Constructed with an impact and water-resistant aluminium body, rated to IP67, this torch is built for durability in demanding trade environments and outdoor conditions. It is ideal for electricians, plumbers, and general maintenance work, ensuring excellent visibility with a beam distance of up to 146m and a long 20-hour battery run time.
- Beam Projects 146m
- Aluminium Body
- Water-Resistant
- Impact-Resistant
- Battery Lasts up to 20 Hours
- 500lm
- Push-Button Switch
View all: Nebo Torches
The Nebo Newton 500 is a robust and portable LED torch, offering reliable illumination for diverse tasks. Its powerful 500 lumen output and 4x zoom function provide versatile lighting, with modes including high, medium, low, and a 500 lumen strobe. Constructed with an impact and water-resistant aluminium body, rated to IP67, this torch is built for durability in demanding trade environments and outdoor conditions. It is ideal for electricians, plumbers, and general maintenance work, ensuring excellent visibility with a beam distance of up to 146m and a long 20-hour battery run time.
- Beam Projects 146m
- Aluminium Body
- Water-Resistant
- Impact-Resistant
- Battery Lasts up to 20 Hours
- 500lm
- Push-Button Switch
View all: Nebo Torches
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 3 x AAA Batteries Supplied |
| Battery Requirements | 3 x AAA |
| Battery Run Time | 20 Hours |
| Beam Distance | 146 m |
| Beam Distance Range | 101-300m |
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Nebo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IP67 |
| Impact Resistant | Impact-Resistant |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 500 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Newton 500 |
| Model No | NEB-FLT-0014-H |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Length | 133 mm |
| Product Type | Torch |
| Rechargeable | Non-Rechargeable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Type | Push-Button Switch |
| Total Product Weight | 154 g |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| Water Resistant | Water-Resistant |
| With USB Ports | Without USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Alliance Consumer Group International |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2, The GP Centre Yeoman Road, Ringwood, Hants, BH24 3FF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | infoacgi@acgbrands.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Brands 2 Market |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 17 Rue de Rosheim, 2 James Joyce Street, Strasbourg, 67000, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | infoacgi@acgbrands.com |
Product Contents
Torch and AAA batteries (3).