Mira Honesty EV Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Mixer Shower (672HX)
Stylish, cubist design. Thermostatic temperature control for safety and large shower head for a greater showering experience. Mira Magni-flo technology delivers up to 3 times more flow, even at low pressure, whilst Mira Cool Shield technology means the valve won't get hot whilst showering. Supplied with rub-clean nozzles and smooth, easy-clean hose.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 4.5Ltr/min at 0.1bar
- Bar Mixer Control
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Mira Showers
Stylish, cubist design. Thermostatic temperature control for safety and large shower head for a greater showering experience. Mira Magni-flo technology delivers up to 3 times more flow, even at low pressure, whilst Mira Cool Shield technology means the valve won't get hot whilst showering. Supplied with rub-clean nozzles and smooth, easy-clean hose.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 4.5Ltr/min at 0.1bar
- Bar Mixer Control
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Mira Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Mira |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 16 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5.0 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 4.5 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Honesty EV |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150-174 mm |
| Product Depth | 116 mm |
| Product Height | 560 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 284 mm |
| Range Name | Honesty |
| Shower Head Shape | Square |
| Shower Head Size | 110 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 2.3 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kohler Mira Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Cromwell Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL52 5EP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | askus@mirashowers.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kohler France S.A.S |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 30 Boulevard de la Bastille, Paris, 75012, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerserviceeire@mirashowers.com |