Milwaukee M18BBPFP2-CST Chemicals Spray Tank 15Ltr (422EH)
The Milwaukee M18BBPFP2-CST chemical spray tank provides efficient and controlled application of various liquids for trade professionals. This robust 15-litre sprayer is fully compatible with the Milwaukee SWITCH TANK™ G2 system, offering reliable cordless operation on site. Ideal for groundskeepers, landscapers, and pest control specialists, it handles pesticides, fertilisers, treatments, and de-icing agents with ease. The unit features a 7.3-metre vertical spray distance and an adjustable spray pattern from a wide cone to a powerful straight stream for versatile tasks. Its semi-transparent tank includes a measuring scale and a wide-mouth lid for simple refilling, while the ergonomic, rubber-gripped spray wand has a lock-on function for extended use and integrated storage for transport.
- 15Ltr Plastic Tank
- Spray Width: 1000mm
- Steel Straight Shaft
- Plastic D-Handle
- Flow Control Trigger
- 5 Settings
- Fully Compatible with the Switch Tank G2
- 7.3 m Vertical Spray Distance
- Adjustable Pattern From Cone
- Straight Stream
View all: Milwaukee Pressure Sprayers
The Milwaukee M18BBPFP2-CST chemical spray tank provides efficient and controlled application of various liquids for trade professionals. This robust 15-litre sprayer is fully compatible with the Milwaukee SWITCH TANK™ G2 system, offering reliable cordless operation on site. Ideal for groundskeepers, landscapers, and pest control specialists, it handles pesticides, fertilisers, treatments, and de-icing agents with ease. The unit features a 7.3-metre vertical spray distance and an adjustable spray pattern from a wide cone to a powerful straight stream for versatile tasks. Its semi-transparent tank includes a measuring scale and a wide-mouth lid for simple refilling, while the ergonomic, rubber-gripped spray wand has a lock-on function for extended use and integrated storage for transport.
- 15Ltr Plastic Tank
- Spray Width: 1000mm
- Steel Straight Shaft
- Plastic D-Handle
- Flow Control Trigger
- 5 Settings
- Fully Compatible with the Switch Tank G2
- 7.3 m Vertical Spray Distance
- Adjustable Pattern From Cone
- Straight Stream
View all: Milwaukee Pressure Sprayers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Compatibility | SWITCH TANK™ G2 |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Plastic D-Handle |
| Hose Length | 1.75 m |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Spray Distance | 7.5 m |
| Model Name | M18BBPFP2-CST |
| No. of Settings | 5 |
| Nozzle Type | Adjustable Spray Nozzle |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spray Tank |
| Resistant Type | Chemical-Resistant |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spray Width | 1000 mm |
| Suitable Liquids | Chemicals |
| Tank Capacity | 15 Ltr |
| Total Product Weight | 5.022 kg |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Techtronic Industries (UK) Ltd Parkway Marlow, SL7 1YL UK |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH Max-Eyth-Str. 10 71364 Winnenden Germany |
Product Contents
M18 Switch Tank 15ltr chemical spray tank, straight cone, angled flat nozzle and stainless steel wand.