Milwaukee M18 FOPH-RA Garden Multi-Tool Reciprocator Attachment (855CX)
Reciprocator attachment for weed removal on gravel and paved surfaces. With a 23cm cutting width and 2 x counter rotating blades for safe operation in confined spaces and near vehicles. Also includes an integrated, compact toe kick guard and protective storage cover. Compatible with Milwaukee M18 Fuel outdoor power head Quik-Lok attachment system.
- Reciprocating Cutter Head
- Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
- 2480 Spm
View all: Milwaukee Garden Multi-Tools
Reciprocator attachment for weed removal on gravel and paved surfaces. With a 23cm cutting width and 2 x counter rotating blades for safe operation in confined spaces and near vehicles. Also includes an integrated, compact toe kick guard and protective storage cover. Compatible with Milwaukee M18 Fuel outdoor power head Quik-Lok attachment system.
- Reciprocating Cutter Head
- Edging Facility
- Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
- 2480 Spm
View all: Milwaukee Garden Multi-Tools
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Reciprocating Cutter Head |
| Compatibility | QUIK-LOK™ attachment system |
| Cutting Width | 13 mm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Garden Multi-Tool Attachment | Edging |
| Garden Multi-Tool Product Type | Attachment For |
| Garden Power Reach | Long Reach |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | M18 FOPH-RA |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 233 mm |
| Product Type | Reciprocator Attachment |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Vibration Level | 1.5 m/s² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Techtronic Industries (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Techtronic Industries (UK) Ltd, Parkway, Marlow, Buckinghamshire, SL7 1YL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries (UK) Ltd Parkway Marlow SL7 1YL UK |
| z4 - EU Manufacturer Name | Techtronic Industries GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, Winnenden, 71364, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, 71364, Winnenden, Stuttgart, Germany |