Milwaukee 7-in-1 Combination Pliers 8 1/2" (220mm) (453TF)
Milwaukee 7-in-1 combination pliers are ideal hand tools for the electrical and plumbing trades, offering multiple functions in a single unit. The robust pliers facilitate efficient wire stripping, precise cutting, and loop making for fast wire preparation. They feature high leverage handles with a one-handed swing lock, ensuring quick operation. Also features an integrated crimper and bolt cutter, and durable steel jaws which effectively grip and bend cables. Includes a reaming head for smoothing 12-25mm pipe, making them highly versatile for site and workshop applications.
- Cuts Up To 6mm Wire
- Pincer Head
- Laser-Hardened Steel Jaws
- Rubber Comfort Grip
- Integrated Crimper & Bolt Cutter
View all: Milwaukee Pliers & Cutters
Milwaukee 7-in-1 combination pliers are ideal hand tools for the electrical and plumbing trades, offering multiple functions in a single unit. The robust pliers facilitate efficient wire stripping, precise cutting, and loop making for fast wire preparation. They feature high leverage handles with a one-handed swing lock, ensuring quick operation. Also features an integrated crimper and bolt cutter, and durable steel jaws which effectively grip and bend cables. Includes a reaming head for smoothing 12-25mm pipe, making them highly versatile for site and workshop applications.
- Cuts Up To 6mm Wire
- Pincer Head
- Laser-Hardened Steel Jaws
- Rubber Comfort Grip
- Integrated Crimper & Bolt Cutter
View all: Milwaukee Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 10 mm |
| Brand | Milwaukee |
| Cutting Capacity | 6 mm |
| Cutting Head Type | Pincer Head |
| Degree of Hardness | 4 HRC |
| Length (Imperial) | 8 1/2 " |
| Length (Metric) | 220 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 2.5 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 6 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 6 mm |
| Model No | 4932478554 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Combination Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | 7-in-1 Combination Pliers |
| Suitable Cutting Material | Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Aluminium & Copper |