Midbrass Brass Compression Flanged Backnut 1/2" (485HP)
Brass construction, fully recyclable.
- Demountable
- Suitable for Drinking Water
- Suitable for Water Systems
- Suitable for Hard & Soft Water Areas
- 2 Year Guarantee
View all: Midbrass Pipe Fittings
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 3 | €1.15 | - |
| 4 - 7 | €1.08 | Save 6% |
| 8 + | €1.02 | Save 11% |
Brass construction, fully recyclable.
- Demountable
- Suitable for Drinking Water
- Suitable for Water Systems
- Suitable for Hard & Soft Water Areas
- 2 Year Guarantee
View all: Midbrass Pipe Fittings
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 1/2 " |
| Brand | Midbrass |
| Demountable | Demountable |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Pressure @ Max. Temperature | 16 bar |
| Max. Pressure @ Min. Temperature | 0.5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -10 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Fitting Material | Brass |
| Pipe Fitting Product Type | Nuts |
| Pipe Fitting System | Compression |
| Product Type | Flanged Backnut |
| Suitable Plumbing System | Suitable for Water Systems |
| Suitable Water Hardness | Suitable for Hard & Soft Water Areas |