Melba Swintex Q Sign Rectangular "Pedestrian Left" Traffic Sign 610mm x 775mm (3034V)
The Melba Swintex Q Sign rectangular 'Pedestrian Left' traffic sign is an essential road safety solution for directing foot traffic. Constructed from strong, recycled polypropylene, this durable sign is ideal for construction sites, roadworks, and temporary traffic management. Its innovative angled design provides strong wind resistance, ensuring stability in various weather conditions. The sign is lightweight for easy handling and features no metal parts, preventing rust. It is also stackable, allowing for convenient storage and transport between jobs.
- Recycled Polypropylene Construction
- All-Weather, Maintenance-Free Design
- Stackable for Storage & Transport
View all: Melba Swintex Safety Signs
The Melba Swintex Q Sign rectangular 'Pedestrian Left' traffic sign is an essential road safety solution for directing foot traffic. Constructed from strong, recycled polypropylene, this durable sign is ideal for construction sites, roadworks, and temporary traffic management. Its innovative angled design provides strong wind resistance, ensuring stability in various weather conditions. The sign is lightweight for easy handling and features no metal parts, preventing rust. It is also stackable, allowing for convenient storage and transport between jobs.
- Recycled Polypropylene Construction
- All-Weather, Maintenance-Free Design
- Stackable for Storage & Transport
View all: Melba Swintex Safety Signs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Melba Swintex |
| Construction Material (Safety) | Recycled Polypropylene |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name/No | Q Sign |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 775 mm |
| Product Type | "Pedestrian Left" Traffic Sign |
| Product Width | 610 mm |
| Safety Sign Product Type | Road |
| Shape | Rectangular |
| Total Product Weight | 6.05 kg |
| Weather Resistance | All-Weather, Maintenance-Free Design |
| z1 - UK Manufacturer Name | Melba Swintex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Stubbins Vale Mill, Stubbins Vale Road, Ramsbottom, Bury, BL0 0NT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@melbaswintex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Melba Swintex Poland |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | UI Miejski Row 24 Tuchola, Kujawsko-pormorskie, 89-500, Poland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.melbaswintex.co.uk |