McAlpine Bath Waste & Overflow Chrome 16" (1236P)
1½" combined bath waste and overflow with 70mm stainless steel flange, black plug, chrome-plated overflow grating and ball chain.
- Black Polypropylene Waste
- 45mm Suitable Hole Size
- 1 1/2" BSP Outlet
- 16" Chrome-Plated Chain
- 229mm Overflow Tube Length
View all: McAlpine Wastes
1½" combined bath waste and overflow with 70mm stainless steel flange, black plug, chrome-plated overflow grating and ball chain.
- Black Polypropylene Waste
- 45mm Suitable Hole Size
- 1 1/2" BSP Outlet
- 16" Chrome-Plated Chain
- 229mm Overflow Tube Length
View all: McAlpine Wastes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | McAlpine |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Outlet Connection Size | 1 1/2 " |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Overall Waste Diameter | 72 mm |
| Overflow Dip Tube Length | 229 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 70 mm |
| Product Type | Bath Waste & Overflow |
| Suitable Hole Size | 45 mm |
| Suitable Pipe Diameter | 38 mm |
| Waste Location Type | Bath |
| Waste/Plug Type | Plug & Chain |
| z1 - UK Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kelvin Avenue, Hillington, Glasgow, G52 4LF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://mcalpineplumbing.com/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 4c Summerhill Enterprise Centre, Summerhill, County Meath, A83 KP23, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://mcalpineplumbing.com/ |
Product Contents
Waste and overflow, plug and chain.