Map Vent Gas Louvre Vent White 229mm x 76mm (4548D)
Designed to fully cover a single brick aperture. Suitable for use with gas appliances between 5-21kW. Suitable for use in most areas, including larders, cupboards and wardrobes.
- Suitable for Use with Gas Appliances
- Flush Fit
- W x H x D: 258 x 90 x 8mm
- Free Air Space: 4200mm²
- Plastic Construction
- Insect Screen Not Supplied
- Meets Building & Gas Regulations
- Washable in Warm Soapy Water
View all: Map Vent Air Vents
Designed to fully cover a single brick aperture. Suitable for use with gas appliances between 5-21kW. Suitable for use in most areas, including larders, cupboards and wardrobes.
- Suitable for Use with Gas Appliances
- Flush Fit
- W x H x D: 258 x 90 x 8mm
- Free Air Space: 4200mm²
- Plastic Construction
- Insect Screen Not Supplied
- Meets Building & Gas Regulations
- Washable in Warm Soapy Water
View all: Map Vent Air Vents
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Aperture Height | 76 mm |
| Aperture Width | 229 mm |
| Brand | Map Vent |
| Channel Width | 229 mm |
| Colour | White |
| Construction Material (Heating) | Plastic |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 8 mm |
| Product Height | 90 mm |
| Product Type | Gas Louvre Vent |
| Product Width | 258 mm |
| Shape | Rectangular |
| Suitable Use Type | Suitable for Use with Gas Appliances |
| Vent Product Type | Gas Louvre |
| Wall Mount Type | Flush Fit |
| Wall Ventilation Air Flow | 4200 mm² |