Makita DSC102ZJ 18V Li-Ion LXT Brushless Cordless Threaded Rod Cutter - Bare (106HG)
This product is supplied without battery and charger.
Brushless threaded rod cutter with trigger switch. Ergonomic handle for superior overhead application. Equipped with a guide for precise cutting. Includes an automatic blade stop mechanism and LED work light. Compatible with Makita 18V LXT batteries. Supplied with MAKPAC stacking case.
- Mild Steel Capacity: W3/8, M6, M8 & M10
- Stainless Steel Capacity: W3/8, M6 & M8
- Electronic Brake
- LED Work Light
- Trigger Switch
- Ergonomic Soft-Grip Handles
- Brushless Motor
- Blade Stop Mechanism
- Rod Guide for Precise Cutting
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Bare Units
Brushless threaded rod cutter with trigger switch. Ergonomic handle for superior overhead application. Equipped with a guide for precise cutting. Includes an automatic blade stop mechanism and LED work light. Compatible with Makita 18V LXT batteries. Supplied with MAKPAC stacking case.
- Mild Steel Capacity: W3/8, M6, M8 & M10
- Stainless Steel Capacity: W3/8, M6 & M8
- Electronic Brake
- LED Work Light
- Trigger Switch
- Ergonomic Soft-Grip Handles
- Brushless Motor
- Blade Stop Mechanism
- Rod Guide for Precise Cutting
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Bare Units
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Metal Cutters |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Handle Type | Ergonomic Soft-Grip Handles |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | DSC102ZJ |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 199 mm |
| Product Type | Threaded Rod Cutter |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stainless Steel Capacity | W3/8, M6 & M8 |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 2.5 kg |