Magnusson Water Pump Pliers 10" (254mm) (1791V)
Durable chrome vanadium steel construction with white nickel finish for rust resistance. Bi-material soft-grip handle. quick-release button for ease of adjustment.
- Max. Jaw Opening: 51mm
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- Plastic Soft-Grip Handle
- Quick-Release Button
- 19 x Locking Jaw Positions
View all: Magnusson Waterpump Pliers
Durable chrome vanadium steel construction with white nickel finish for rust resistance. Bi-material soft-grip handle. quick-release button for ease of adjustment.
- Max. Jaw Opening: 51mm
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- Plastic Soft-Grip Handle
- Quick-Release Button
- 19 x Locking Jaw Positions
View all: Magnusson Waterpump Pliers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Degree of Hardness | 35-45 HRC |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Jaw Length | 31 mm |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 254 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 51 mm |
| No. of Locking Jaw Positions | 19 x Locking Jaw Positions |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Water Pump Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Water Pump Pliers |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |