Magnusson VDE Combination Pliers 7" (178mm) (8477X)
Chrome vanadium body for durability. Jaws and cutting edges are hardened, ensuring they stay sharper for longer. Individually tested to 1000V AC. VDE and GS tested.
- Cuts Up To 2mm² Multi-Material
- Angled Cut
- Induction-Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- Bi-Material Insulated Safety Handle
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
View all: Magnusson Pliers & Cutters
Chrome vanadium body for durability. Jaws and cutting edges are hardened, ensuring they stay sharper for longer. Individually tested to 1000V AC. VDE and GS tested.
- Cuts Up To 2mm² Multi-Material
- Angled Cut
- Induction-Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- Bi-Material Insulated Safety Handle
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
View all: Magnusson Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 37 mm |
| Brand | Magnusson |
| Cutting Capacity | 2 mm² |
| Cutting Head Type | Angled Cut |
| Degree of Hardness | 54-65 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 1000V, Rated to 1000V AC |
| Length (Imperial) | 7 " |
| Length (Metric) | 178 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 1.2 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 1.4 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 1.6 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Combination Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Combination Pliers |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Sheet Metal |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |