Magnusson Square Head Shovel (530TY)
Double-rivetted, increased socket length and carbon steel blade for strength and durability. Soft grip, forward-titled handle for additional comfort. Makes digging and moving material easier.
- Powder-Coated Carbon Steel Blade
- Plastic D-Handle
- Corrosion-Resistant
View all: Magnusson Shovels & Spades
Double-rivetted, increased socket length and carbon steel blade for strength and durability. Soft grip, forward-titled handle for additional comfort. Makes digging and moving material easier.
- Powder-Coated Carbon Steel Blade
- Plastic D-Handle
- Corrosion-Resistant
View all: Magnusson Shovels & Spades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Powder-Coated |
| Blade Height | 272 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width | 238 mm |
| Blade Width (Imperial) | 9 1/4 " |
| Brand | Magnusson |
| Handle Length | 740 mm |
| Handle Length (Imperial) | 29 " |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | D-Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 1200 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Shovel |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Total Product Weight | 2.02 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |