Magnusson Pointed Head Micro Shovel (664TY)
Pointed head micro shovel with high strength carbon steel blade and Nylite D handle. Double riveted socket joint for added strength. Ideal for smaller tasks and compact areas. Suitable for moving material and shifts soil, cement mix and sand with ease.
- Powder-Coated Carbon Steel Blade
- Nylite D-Handle
- Corrosion-Resistant
View all: Magnusson Shovels & Spades
Pointed head micro shovel with high strength carbon steel blade and Nylite D handle. Double riveted socket joint for added strength. Ideal for smaller tasks and compact areas. Suitable for moving material and shifts soil, cement mix and sand with ease.
- Powder-Coated Carbon Steel Blade
- Nylite D-Handle
- Corrosion-Resistant
View all: Magnusson Shovels & Spades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Powder-Coated |
| Blade Height | 330 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width | 156 mm |
| Blade Width (Imperial) | 6.14 " |
| Brand | Magnusson |
| Handle Length | 300 mm |
| Handle Length (Imperial) | 11.81 " |
| Handle Material | Nylite |
| Handle Type | D-Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 680 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Micro Shovel |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Total Product Weight | 0.96 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |