Magnusson Open Tote Bag 12" (220JC)
Heavy duty, water-resistant polyester open tote bag with a quality rubber handle and a comfortable, adjustable shoulder strap. Features various sizes of internal and external pockets alongside loops to enable clear separation and organisation of tools. Comes with a water-resistant plastic base, external tape measure clip and removable divider. Ideal for electricians and technicians.
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Open Top
- 1 x Front Facing Zipped Storage & 12 x Additional External Pocket(s)
View all: Magnusson Tool Totes
Heavy duty, water-resistant polyester open tote bag with a quality rubber handle and a comfortable, adjustable shoulder strap. Features various sizes of internal and external pockets alongside loops to enable clear separation and organisation of tools. Comes with a water-resistant plastic base, external tape measure clip and removable divider. Ideal for electricians and technicians.
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Open Top
- 1 x Front Facing Zipped Storage & 12 x Additional External Pocket(s)
View all: Magnusson Tool Totes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Colour | Orange |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Height (Imperial) | 14 " |
| Height (Metric) | 360 mm |
| Length (Imperial) | 12 " |
| Length (Metric) | 340 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 18 kg |
| No. of Pockets | 13 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 1 x Front Facing Zipped Storage & 12 x Additional External Pocket(s) |
| Product Type | Open Tote Bag |
| Resistant Type | Water-Resistant |
| Tool Storage Type | Tool Bags |
| Width (Imperial) | 10 " |
| Width (Metric) | 250 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |