Magnusson Bolt Cutters 30" (760mm) (5623V)
Designed for cutting wire, chains and bolts. High durability for a long life.
- Cuts Up To 10mm Steel
- Shear Cut
- Hardened Chrome Molybdenum Steel Jaws
- Plastic Soft-Grip Handle
View all: Magnusson Bolt Cutters
Designed for cutting wire, chains and bolts. High durability for a long life.
- Cuts Up To 10mm Steel
- Shear Cut
- Hardened Chrome Molybdenum Steel Jaws
- Plastic Soft-Grip Handle
View all: Magnusson Bolt Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 39 mm |
| Brand | Magnusson |
| Cutting Capacity | 10 mm |
| Cutting Head Type | Shear Cut |
| Degree of Hardness | 56-62 HRC |
| Length (Imperial) | 30 " |
| Length (Metric) | 760 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 0 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 10 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 0 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Bolt Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 400-799mm |
| Product Type | Bolt Cutters |
| Suitable Cutting Material | Steel |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Wire, Chains & Bolts |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |