Magnusson Backpack with Wheels 25Ltr (515JC)
Heavy duty backpack with wheels and various sized loops in each compartment to allow for secure positioning and organization of tools. Features dual-zipped opening with external, internal and tool pockets alongside shoulder strap and telescopic handle. Also includes a large compartment which can be used for either a power tool or a laptop. The provision of additional back padding delivers comfort and support. Extendable straps enable easy access to tools stored in front compartment.
- Polyester Construction
- Fabric & Rubber Base
- Dual Zipped Opening
- External, Internal & Tool Pockets
- Shoulder Strap, Handles & Wheels
View all: Magnusson Tool Backpacks
Heavy duty backpack with wheels and various sized loops in each compartment to allow for secure positioning and organization of tools. Features dual-zipped opening with external, internal and tool pockets alongside shoulder strap and telescopic handle. Also includes a large compartment which can be used for either a power tool or a laptop. The provision of additional back padding delivers comfort and support. Extendable straps enable easy access to tools stored in front compartment.
- Polyester Construction
- Fabric & Rubber Base
- Dual Zipped Opening
- External, Internal & Tool Pockets
- Shoulder Strap, Handles & Wheels
View all: Magnusson Tool Backpacks
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Capacity | 25 Ltr |
| Colour | Orange/Black |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Depth (Metric) | 470 mm |
| Height (Imperial) | 15 " |
| Height (Metric) | 390 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 15 kg |
| No. of Pockets | 37 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | External, Internal & Tool Pockets |
| Product Type | Backpack with Wheels |
| Resistant Type | Water-Resistant |
| Tool Storage Type | Tool Bags |
| Total Product Weight | 3.15 kg |
| Width (Imperial) | 8 " |
| Width (Metric) | 200 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |