Magnusson Adjustable Wrench 10" (5265V)
Drop-forged steel construction for durability and bi-material handle for a comfortable grip.
- 34mm Jaw Opening
- Steel Construction
- Drop-Forged
- Matt Chrome-Plated Finish
- Safety Comfort-Grip
View all: Magnusson Wrenches
Drop-forged steel construction for durability and bi-material handle for a comfortable grip.
- 34mm Jaw Opening
- Steel Construction
- Drop-Forged
- Matt Chrome-Plated Finish
- Safety Comfort-Grip
View all: Magnusson Wrenches
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Construction Material (Hand Tools) | Steel |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 34 mm |
| Max. Jaw Opening (Band) | 30-39mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Adjustable Wrench |
| Wrench Product Type | Adjustable |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |