Magnusson 18mm Snap-Off Knife Blades 10 Pack (5855V)
Magnusson 18mm snap-off knife blades are suitable for precise cutting tasks across various trades. Manufactured from high quality carbon steel, the blades offer strength and maximum cutting power, making them ideal for electricians, plumbers, and general builders. Each blade is heat-treated and hardened for enhanced durability and lifespan. The convenient 10-pack ensures professionals always have sharp blades ready for use, and includes a safety dispenser to protect fingers during blade changes. Features 7 sections per blade to ensure a fresh, sharp edge is always available for efficient work on site or in the workshop.
- Heat-Treated & Hardened Carbon Steel Blade
View all: Magnusson Knife Blades
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 2 | €4.15 | - |
| 3 - 5 | €3.91 | Save 5% |
| 6 + | €3.72 | Save 10% |
Magnusson 18mm snap-off knife blades are suitable for precise cutting tasks across various trades. Manufactured from high quality carbon steel, the blades offer strength and maximum cutting power, making them ideal for electricians, plumbers, and general builders. Each blade is heat-treated and hardened for enhanced durability and lifespan. The convenient 10-pack ensures professionals always have sharp blades ready for use, and includes a safety dispenser to protect fingers during blade changes. Features 7 sections per blade to ensure a fresh, sharp edge is always available for efficient work on site or in the workshop.
- Heat-Treated & Hardened Carbon Steel Blade
View all: Magnusson Knife Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 4 1/4 " |
| Blade Length (Metric) | 109 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 3/4 " |
| Blade Width (Metric) | 18 mm |
| Brand | Magnusson |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| No. Of Sections | 7 |
| Pack Size | 10 |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Product Type | Snap-Off Knife Blades |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |