Magnusson 1.62m Combination Ladder (475AU)
High performnace ladder, with slip-resistance and improved stability for wide job applications. Suitable for different working height requirements
- Closed to Max. Open Height: 0.92 - 1.62m
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- 755mm Fixed Stabiliser Bar Supplied
- Versatile 3-Function Design Combination Ladder
- Converts to Stepladder & Single Ladder
- Durable Aluminium Construction for Professional Use
- Non-Slip Feet & Rungs Provide Secure Footing
- Fixed Stabiliser Bar Enhances Safety & Balance
- Compact Closed Height for Easy Storage & Transport
- 2 Year Guarantee
View all: Magnusson Combination Ladders
High performnace ladder, with slip-resistance and improved stability for wide job applications. Suitable for different working height requirements
- Closed to Max. Open Height: 0.92 - 1.62m
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- 755mm Fixed Stabiliser Bar Supplied
- Versatile 3-Function Design Combination Ladder
- Converts to Stepladder & Single Ladder
- Durable Aluminium Construction for Professional Use
- Non-Slip Feet & Rungs Provide Secure Footing
- Fixed Stabiliser Bar Enhances Safety & Balance
- Compact Closed Height for Easy Storage & Transport
- 2 Year Guarantee
View all: Magnusson Combination Ladders
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Anti-Slip | Non-Slip Feet & Rungs |
| Base Width | 755 mm |
| Brand | Magnusson |
| Closed Depth | 280 mm |
| Closed Height | 0.92 m |
| Closed Height Band | Under 1m |
| Construction Material (Access) | Aluminium |
| Insulation Tested | Not Insulated |
| Ladder Material | Aluminium |
| Ladder Product Type | Combination |
| Ladder Width | 755 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Height Band | 1-2 m |
| Max. Open Height | 1.62 m |
| Max. Static Vertical Load | 150 kg |
| No. Of Sections | 4 |
| No. of Functions | 3 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Combination ladder |
| Professional/Non-Professional Use | Professional Use |
| Rungs by Section | 4 x 3 |
| Stability Type | Fixed Stabiliser Bar Supplied |
| Total Product Weight | 12 kg |