Lutec Vyzor Outdoor LED Solar Wall Light With PIR Sensor Dark Grey 1000lm (297EF)
The Lutec Vyzor outdoor LED solar wall light offers a completely wire-free lighting solution, providing solar-powered performance for various outdoor spaces. Finished in dark grey and delivering 1000 lumens of cool white 4000K light, it brings a contemporary look to entrances, driveways, and garden walls where mains power is unavailable. A discreet PIR sensor with an 8m range ensures responsive illumination and enhanced security, featuring 3 lighting modes including 'On' for full brightness from dusk, 'Auto' for motion detection, and 'Dim' for a low glow that brightens with movement, providing flexible operation. An integrated monocrystalline solar panel charges the internal battery, ensuring minimal maintenance. Its IP44 rated durable polycarbonate construction allows for quick and easy installation.
- IP44: For Outdoor Use
- Cool White (Neutral White)
- Modern Design
- 1000lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 8m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Easy Installation & No Wiring Required
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
The Lutec Vyzor outdoor LED solar wall light offers a completely wire-free lighting solution, providing solar-powered performance for various outdoor spaces. Finished in dark grey and delivering 1000 lumens of cool white 4000K light, it brings a contemporary look to entrances, driveways, and garden walls where mains power is unavailable. A discreet PIR sensor with an 8m range ensures responsive illumination and enhanced security, featuring 3 lighting modes including 'On' for full brightness from dusk, 'Auto' for motion detection, and 'Dim' for a low glow that brightens with movement, providing flexible operation. An integrated monocrystalline solar panel charges the internal battery, ensuring minimal maintenance. Its IP44 rated durable polycarbonate construction allows for quick and easy installation.
- IP44: For Outdoor Use
- Cool White (Neutral White)
- Modern Design
- 1000lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 8m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Easy Installation & No Wiring Required
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Lutec |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Dark Grey |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Cool White (Neutral White) |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1000 lm |
| Lm Band | 801-1000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Vyzor |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Grey |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 109 mm |
| Product Height | 62 mm |
| Product Type | Solar Wall Light |
| Product Width | 192 mm |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 8 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| With USB Ports | Without USB |