Lutec Sunshine Outdoor LED Solar-Powered Floodlight With PIR Sensor Dark Grey 800lm (795EF)
The Lutec Sunshine outdoor LED solar floodlight provides robust security lighting for various outdoor spaces. This dark grey polycarbonate wall light, rated IP54, offers a practical solution for gardens and driveways without requiring mains electricity, ensuring quick and easy installation. Its separate adjustable solar panel, connected via a 5-metre cable, allows for optimal sunlight capture throughout the day. An integrated PIR sensor detects motion up to 18 metres across a 180° angle, activating 800 lumens of 5000K white daylight. It offers 2 lighting modes; ‘On’ for full brightness from dusk and ‘Auto’ to activate on motion detection only. The adjustable head rotates 140° and tilts 55° for precise illumination, making it suitable for homes and domestic premises.
- IP54: For Outdoor Use
- Daylight
- 800lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 180° 18m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Head
- Easy to Install & No Wiring Required
View all: Lutec Floodlights
The Lutec Sunshine outdoor LED solar floodlight provides robust security lighting for various outdoor spaces. This dark grey polycarbonate wall light, rated IP54, offers a practical solution for gardens and driveways without requiring mains electricity, ensuring quick and easy installation. Its separate adjustable solar panel, connected via a 5-metre cable, allows for optimal sunlight capture throughout the day. An integrated PIR sensor detects motion up to 18 metres across a 180° angle, activating 800 lumens of 5000K white daylight. It offers 2 lighting modes; ‘On’ for full brightness from dusk and ‘Auto’ to activate on motion detection only. The adjustable head rotates 140° and tilts 55° for precise illumination, making it suitable for homes and domestic premises.
- IP54: For Outdoor Use
- Daylight
- 800lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 180° 18m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Head
- Easy to Install & No Wiring Required
View all: Lutec Floodlights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Head |
| Batteries Supplied/Required | Integrated Rechargeable Battery |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Lutec |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Length | 5 m |
| Colour | Dark Grey |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Daylight |
| Colour Temperature Value | 5000 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 800 lm |
| Lm Band | 601-800 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Sunshine |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Grey |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 180 mm |
| Product Height | 205 mm |
| Product Type | Floodlight |
| Product Width | 170 mm |
| Sensor Angle | 180 ° |
| Sensor Range | 18 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |