Lutec Sunshine Outdoor LED Solar-Powered Floodlight With PIR Sensor Dark Grey 500lm (888EF)
The Lutec Sunshine outdoor LED solar floodlight provides reliable security lighting for various outdoor spaces. This robust dark grey polycarbonate wall light, with an IP54 rating, offers hassle-free installation without mains electricity, making it ideal for gardens and driveways. A separate adjustable solar panel, connected via a 5-metre cable, ensures optimal charging. Featuring an integrated PIR sensor with an 18-metre range and 180° detection, it offers two lighting modes for versatile operation; ‘On’ for full brightness from dusk and ‘Auto’ to activate on motion detection only. The adjustable head provides 160° rotation and 40° tilt, directing 500 lumens of cool white light precisely where needed.
- IP54: For Outdoor Use
- Daylight
- 500lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 180° 18m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Head
- Easy to Install & No Wiring Required
View all: Lutec Floodlights
The Lutec Sunshine outdoor LED solar floodlight provides reliable security lighting for various outdoor spaces. This robust dark grey polycarbonate wall light, with an IP54 rating, offers hassle-free installation without mains electricity, making it ideal for gardens and driveways. A separate adjustable solar panel, connected via a 5-metre cable, ensures optimal charging. Featuring an integrated PIR sensor with an 18-metre range and 180° detection, it offers two lighting modes for versatile operation; ‘On’ for full brightness from dusk and ‘Auto’ to activate on motion detection only. The adjustable head provides 160° rotation and 40° tilt, directing 500 lumens of cool white light precisely where needed.
- IP54: For Outdoor Use
- Daylight
- 500lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 180° 18m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Head
- Easy to Install & No Wiring Required
View all: Lutec Floodlights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Head |
| Batteries Supplied/Required | Integrated Rechargeable Battery |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Lutec |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Length | 5 m |
| Colour | Dark Grey |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Daylight |
| Colour Temperature Value | 5000 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 500 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Sunshine |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Grey |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 120 mm |
| Product Height | 185 mm |
| Product Type | Floodlight |
| Product Width | 153 mm |
| Sensor Angle | 180 ° |
| Sensor Range | 18 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |