Lutec Flair Outdoor LED Solar Wall Light With PIR Sensor Black 200lm (612EF)
The Lutec Flair outdoor LED solar wall light provides efficient and reliable illumination for various exterior spaces. This solar-powered wall light charges during daylight hours, eliminating the need for electrical wiring and making it ideal for gardens, driveways, and patios. It delivers 200 lumens of warm white 2700K light through a clear glass diffuser, enhancing visibility and security. Crafted from durable die-cast aluminium with a matt black finish and an IP44 rating, it withstands outdoor elements. A discreet PIR sensor with a 10m range offers responsive lighting with three operational modes; 'On' for full brightness from dusk, 'Auto' for motion detection, and 'Dim' for a low glow that brightens with movement, ensuring enhanced security and convenience for homeowners. This product uses a low voltage solar LED bulb (E27, DC 3.5V, 2W).
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Decorative Design
- 200lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Glass Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 10m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Easy Installation & No Wiring Required
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
The Lutec Flair outdoor LED solar wall light provides efficient and reliable illumination for various exterior spaces. This solar-powered wall light charges during daylight hours, eliminating the need for electrical wiring and making it ideal for gardens, driveways, and patios. It delivers 200 lumens of warm white 2700K light through a clear glass diffuser, enhancing visibility and security. Crafted from durable die-cast aluminium with a matt black finish and an IP44 rating, it withstands outdoor elements. A discreet PIR sensor with a 10m range offers responsive lighting with three operational modes; 'On' for full brightness from dusk, 'Auto' for motion detection, and 'Dim' for a low glow that brightens with movement, ensuring enhanced security and convenience for homeowners. This product uses a low voltage solar LED bulb (E27, DC 3.5V, 2W).
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Decorative Design
- 200lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Glass Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 10m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Easy Installation & No Wiring Required
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Lutec |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Glass Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | E27 GLS LED |
| Lm | 200 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Flair |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 138 mm |
| Product Height | 285 mm |
| Product Type | Solar Wall Light |
| Product Width | 120 mm |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 10 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| With USB Ports | Without USB |