Lutec Curtis Outdoor LED Solar Wall Light With PIR Sensor Dark Grey 300lm (125EF)
The Lutec Curtis outdoor LED solar wall light provides a completely wire-free lighting solution, perfect for illuminating outdoor spaces without mains power. This solar-powered wall light is ideal for domestic use, enhancing security and visibility in entrances, driveways, side passages, and sheds. It features a modern dark grey die-cast aluminium frame, delivering 300 lumens of warm white 3000K light. An integrated PIR sensor offers a 12m range and two lighting modes, 'On' for dusk-to-dawn illumination and 'Auto' for motion activation. The IP54 rating ensures durability, while the integrated solar panel charges the unit, offering minimal maintenance.
- IP54: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 300lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 12m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Easy Installation & No Wiring Required
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
The Lutec Curtis outdoor LED solar wall light provides a completely wire-free lighting solution, perfect for illuminating outdoor spaces without mains power. This solar-powered wall light is ideal for domestic use, enhancing security and visibility in entrances, driveways, side passages, and sheds. It features a modern dark grey die-cast aluminium frame, delivering 300 lumens of warm white 3000K light. An integrated PIR sensor offers a 12m range and two lighting modes, 'On' for dusk-to-dawn illumination and 'Auto' for motion activation. The IP54 rating ensures durability, while the integrated solar panel charges the unit, offering minimal maintenance.
- IP54: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 300lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 12m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Easy Installation & No Wiring Required
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Lutec |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Dark Grey |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 300 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Curtis |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Grey |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 95 mm |
| Product Height | 190 mm |
| Product Type | Solar Wall Light |
| Product Width | 165 mm |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 12 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| With USB Ports | Without USB |