Lutec Barlo Outdoor LED Solar Wall Light With PIR Sensor Dark Grey 950lm (807EF)
The Lutec Barlo outdoor LED solar wall light in dark grey offers a modern and efficient lighting solution for domestic exteriors. This modern architectural box frame design, with its stepped feature, provides 950 lumens of crisp cool white 4000K light, ideal for illuminating exterior walls, pathways, garden walls, and entrances. A discreet PIR sensor with an 8m range ensures responsive security lighting. Featuring 3 versatile modes; 'On' for full brightness from dusk, 'Auto' for motion detection, and 'Dim' for a low glow that brightens with movement. Constructed from durable polycarbonate and IP54 rated, this solar-powered wall light requires no wiring, ensuring quick installation for reliable outdoor illumination.
- IP54: For Outdoor Use
- Cool White (Neutral White)
- Modern Design
- 950lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 8m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Easy Installation & No Wiring Required
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
The Lutec Barlo outdoor LED solar wall light in dark grey offers a modern and efficient lighting solution for domestic exteriors. This modern architectural box frame design, with its stepped feature, provides 950 lumens of crisp cool white 4000K light, ideal for illuminating exterior walls, pathways, garden walls, and entrances. A discreet PIR sensor with an 8m range ensures responsive security lighting. Featuring 3 versatile modes; 'On' for full brightness from dusk, 'Auto' for motion detection, and 'Dim' for a low glow that brightens with movement. Constructed from durable polycarbonate and IP54 rated, this solar-powered wall light requires no wiring, ensuring quick installation for reliable outdoor illumination.
- IP54: For Outdoor Use
- Cool White (Neutral White)
- Modern Design
- 950lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 8m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Easy Installation & No Wiring Required
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Lutec |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Dark Grey |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Cool White (Neutral White) |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 950 lm |
| Lm Band | 801-1000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Barlo |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Grey |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 73 mm |
| Product Height | 133 mm |
| Product Type | Solar Wall Light |
| Product Width | 208 mm |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 8 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| With USB Ports | Without USB |