Luceco Carina Outdoor Round LED Solar-Powered Bulkhead With PIR Sensor Black 500lm (528CL)
Decorative eyelid round, solar bulkhead wall light with unobstrusive design. Powered solely by solar panel with 500 lumens of brightness output and 4000K colour temperature. Featuring 3 x lighting modes including dusk-till-dawn output. Suitable for exterior use. Built-in PIR motion sensor ensures illumination only when needed, making it perfect for driveways or dark garden areas. Quick and easy to install.
- IP54: For Outdoor Use
- Cool White
- 500lm
- ABS Body
- Plastic Lens
- Up to 25,000 Hours Life
- 100° 5m PIR Sensor Range
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Water & Weather-Resistant
View all: Luceco Bulkhead Lights
Decorative eyelid round, solar bulkhead wall light with unobstrusive design. Powered solely by solar panel with 500 lumens of brightness output and 4000K colour temperature. Featuring 3 x lighting modes including dusk-till-dawn output. Suitable for exterior use. Built-in PIR motion sensor ensures illumination only when needed, making it perfect for driveways or dark garden areas. Quick and easy to install.
- IP54: For Outdoor Use
- Cool White
- 500lm
- ABS Body
- Plastic Lens
- Up to 25,000 Hours Life
- 100° 5m PIR Sensor Range
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Water & Weather-Resistant
View all: Luceco Bulkhead Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Integrated Rechargeable Battery |
| Body Material | ABS Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | Solar lighting uses renewable energy, drawing no electricity from the grid. This light also has a motion sensor. |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Lens |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 500 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Carina |
| Model No | LEXSBH50B40-01 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Factor Value | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 97 mm |
| Product Height | 200 mm |
| Product Type | Bulkhead |
| Product Width | 200 mm |
| Resistant Type | Water & Weather-Resistant |
| Sensor Angle | 100 ° |
| Sensor Range | 5 m |
| Sensor Type | PIR |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Stafford Park 1 , Telford, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | orders@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | C/ Bobinadora 1-5 , Mataró , Barcelona , 08302 , Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |