Lexco Sarin Square 595mm x 595mm LED TP(b) Panel Light (with DALI) White 26W 3600lm (806RE)
The Lexco Sarin square LED TP(b) panel light provides low-glare illumination, ideal for various commercial settings such as offices, retail spaces, and educational facilities. This 595mm x 595mm panel features an integrated DALI system, allowing for flexible dimming and precise lighting control. Constructed with a durable aluminium body and a thermoplastic diffuser, it ensures robustness and a comfortable visual environment with its low UGR rating. The 26W, 3600 lumen cool white LED delivers bright light with a 50,000-hour lifespan. It is designed for quick installation, fitting easily into shallow ceiling voids, and includes a bracket and security cable.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 3600lm
- Aluminium Body
- White Aluminium Frame
- Thermoplastic Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- Dimmable
- 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Diffuser Designed to Withstand High Temperatures
View all: Lexco LED Panel Lights
The Lexco Sarin square LED TP(b) panel light provides low-glare illumination, ideal for various commercial settings such as offices, retail spaces, and educational facilities. This 595mm x 595mm panel features an integrated DALI system, allowing for flexible dimming and precise lighting control. Constructed with a durable aluminium body and a thermoplastic diffuser, it ensures robustness and a comfortable visual environment with its low UGR rating. The 26W, 3600 lumen cool white LED delivers bright light with a 50,000-hour lifespan. It is designed for quick installation, fitting easily into shallow ceiling voids, and includes a bracket and security cable.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 3600lm
- Aluminium Body
- White Aluminium Frame
- Thermoplastic Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- Dimmable
- 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Diffuser Designed to Withstand High Temperatures
View all: Lexco LED Panel Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Lexco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Frame Colour | White |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Thermoplastic Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3600 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Sarin |
| Model No | 24PROPAN2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 26 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Length | 595 mm |
| Product Type | TP(b) Panel Light (with DALI) |
| Product Width | 595 mm |
| Shape | Square |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | DALI LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 19 |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 26 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |